Mångfald är lönsamt
Av: Johanna Kronlid
Publicerad 26 mars 2010 14:49
1 kommentar
Jag har en släkting som jobbade som vikarie inom hemvården. Till sist tröttnade han på bristen på uppdrag och på ständiga klagomål för sin – mycket goda – men dock brutna svenska. Han beslutade sig för omskolning till truckförare. Nu, ett par år senare, har han sökt cirka 40 jobb som truckförare. Och inte blivit kallad till en enda intervju. Han heter Mkele i efternamn.
Det här numret av Lag & Avtal handlar till stora delar om Lagen om anställningsskydd. Vi har pratat med Företagarnas ordförande och med några mindre arbetsgivare som säger sig ha dåliga erfarenheter av turordningsförhandlingar.
Ett av argumenten för att ge små och mellanstora företag större handlingsfrihet när det gäller minskning av personal är att arbetsgivaren känner sitt företag och behoven bäst. Det låter vettigt. Men ibland undrar man.
Dan Andersson går i sin rapport Ögonbindlar i stället för mer öppenhet? (Arbetarrörelsens Tankesmedja) igenom forskning kring diskriminering i anslutning till anställningsförfarandet. Resultatet är förfärligt.
Till exempel:
Påhittade ansökningar skickades till 50 arbetsgivare. De med svenskklingande namn kallades i 50 procents högre utsträckning till intervju än de med arabiska namn. En annan undersökning visar att personer med arabiska namn måste söka 18 arbeten innan de får en positiv respons, medan en person med ett svenskt namn och likadana referenser bara behöver söka tio jobb.
En enkät till arbetsgivare och studenter om fördomar mot arabiska muslimer och överviktiga visar att mellan 76 och 94 procent hade åtminstone milda fördomar och förväntade sig lägre prestation och sämre resultat från de två grupperna jämfört med svenskfödda män.
Det är illa ur samhällelig synvinkel att människor väljs bort utifrån fördomar. Många goda resurser går till spillo.
Men är det inte dessutom illa för det enskilda företaget att dess företrädare anställer utifrån magkänsla i stället för förnuft? Mångfald är lönsamt. Olikhet skapar utveckling.
När jag ändå är inne på det spåret – läser på dn Debatt om en rapport från Sveriges tekniska forskningsinstitut. Det är utebliven kompetensutveckling för byggarbetarna som är orsaken till vinterns många takras.
Feltänk även där!


Kommentarer
1 kommentar