”Järsjö misstolkar vad LO vill göra”
Av: Redaktionen Lag Avtal
Publicerad 17 november 2011 00:00
DEBATT. Gunnar Järsjös debattartikel om kvinnopotter innehåller många felaktigheter och misstolkningar. Allvarligast är påståendet att LO kräver kvinnopotter, det gör LO inte.
LO kräver en jämställdhetspott på 100 kronor per heltidsanställd och månad som ska tillfalla avtalsområden med en genomsnittsförtjänst lägre än 22?400 kronor. På så sätt omfattas LO-förbundens kvinnodominerade avtalsområden – inte bara en enskild bransch.
Jämställdhetspotten är en insamlingsmodell där respektive förbund bestämmer hur potten fördelas inom de olika avtalsområdena.
Männen har ofta lönesystemdär det är möjligt att höja lönen mer än vad den centrala överenskommelsen ger, så kallad löneglidning. Det minskar effekten av olika centrala satsningar på kvinnors löner. Därför behövs andra grepp än bara låglönesatsningar.
Jämställdhetspotter är en möjlighet att förändra löner som strukturellt diskriminerar kvinnor oavsett bransch.
Diskriminering på arbetsplatsen kan hanteras av fackklubben. Diskriminering inom branschen kan hanteras av respektive förbund. Om lönen mellan undersköterskan Agneta och truckföraren Anders ska jämnas ut hjälper bara den jämställdhetspott som LO samordnar.
Utgångspunkten är att de högre avlönade mansdominerade sektorerna inte ska avstå lön men heller inte kompensera sig när kvinnodominerade sektorer får en hundralapp extra.
Kravet på en jämställdhetspott ingår i en långsiktig strategi där den grundläggande frågan handlar om rättvisa, etik och moral: Är det rimligt att ju fler kvinnor som arbetar i en bransch desto lägre är lönen?
En hundralapp här och en hundralapp där kommer att ge resultat på sikt. Jag vill skynda på utvecklingen. Järsjö är tröttare, vill vänta och se. Så tänker en man utan ambitioner.
Per Bardh
LOs avtalssekreterare


Kommentarer
Skriv ny kommentar