Martin Wästfeldt, Unionen:Alla delar i Las hänger ihop

Det går inte att ändra på vissa delar i anställningsskyddet, skriver Martin Wästfeldt i en replik på Lars Gellners debattartikel i Lag & Avtal nummer 9.

Verktyg

Anställningsskyddet i Sverige vilar huvudsakligen på tre nödvändiga delar. Det är saklig grund-skyddet, turordningsregeln och företrädesrätten till återanställning. Dessa delar hänger intimt samman och det går inte att förändra väsentligt i någon del utan att det blir smittoeffekter på andra delar. Orsaken till detta är att regeln om saklig grund bygger på att arbetsgivaren bestämmer när det är arbetsbrist och att detta omfattar allt som inte är personliga skäl.

För att denna ordning ska kunna accepteras krävs det att det väsentliga för arbetsgivaren är att minska personalstyrkan och inte säga upp en viss arbetstagare när det handlar om arbetsbrist. Och är det väsentliga att minska personalstyrkan så är det rimligt att det finns en regel som styr vem som ska drabbas av arbetsbristen. I Sverige har vi valt anställningstid, i andra länder har man valt till exempel försörjningsbörda. Oavsett vilken grund som väljs måste det stå klart för de flesta att vårt system inte skulle hålla ihop utan en sorteringsgrund.

Alternativet är annars att skapa en ordning där arbetsgivaren fritt får välja men att arbetstagaren då istället har rätt till ett avgångsvederlag utifrån anställningstid eller annan lämplig grund. Att vi i Sverige inte valt modellen med avgångsvederlag bygger på tanken att vår konstruktion gör det billigare att säga upp arbetstagare och att detta i förlängningen bidrar positivt till strukturomvandlingen.

Med ovanstående som utgångspunkt blir sedan frågan under vilka förutsättningar en arbetstagare ska kunna kräva att bli omplacerad i en turordningssituation när det egna arbetet försvinner, men det finns arbetskamrater som utför annat arbete och där arbetstagaren har kortare anställningstid än den av arbetsbristen berörda. Det är då tillräckliga kvalifikationer fäller avgörandet.

Vilken upplärningstid är det rimligt att arbetsgivaren accepterar och vilken grundkompetens krävs i ett visst arbete eller befattning.

För att kunna lösa de reella problem som finns i arbetslivet kring anställningsskyddet är det viktigt att hålla isär frågorna. Från facklig utgångspunkt är det svårt att tänka sig ett anställningsskydd utan sorteringsinstrument. För även om arbetsgivarens intresse precis som Lars Gellner skriver är företagets bästa, så innebär inte en reglering utan sorteringsgrund ett skydd för individen överhuvudtaget. Denna idé tillsammans med ett oförändrat arbetsbristbegrepp skulle inte skapa balans på arbetsmarknaden och inte kunna accepteras.

En sak som parterna däremot är lämpade att diskutera och reglera i kollektivavtal är frågan om kvalifikationsbegreppet och därmed också kopplingen till nödvändig kompetensutveckling som alla arbetstagare vet krävs för att man ska vara anställningsbar på en föränderlig arbetsmarknad.

Martin Wästfeldt, Unionen‹‹‹

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!

E-post

Bloggar som länkar hit

Åsikter

Tillfälliga lösningar nödvändiga

Visstidsanställningar är en strategi för arbetsgivare att kunna ta mindre ansvar för sina anställda, hävdade Kommunal i förra numret av Lag & Avtal. Sveriges Kommuner och Landsting menar att tillfälliga lösningar ibland är nödvändiga.

”Kollektivavtal måste vara transparenta”

Professor Niklas Bruun och jur dr Kerstin Ahlberg skrev ett öppet brev till Konkurrensverket (se L&A nr 11/11). Bland annat borde upphandlande myndigheter kräva att utländska leverantörer åtminstone betalar minimilöner som följer av ­rikstäckande kollektivavtal. Nu svarar Konkurrensverket.

Du behöver bara kunna spela apa

KRÖNIKA. En kompis till mig befann sig en gång på anställningsintervju. Jag kommer inte ihåg vilket sorts jobb hon sökte , men mannen som skulle undersöka hennes lämplighet började med en gång kläcka ur sig en mängd managementfloskler och på företagssvenska berömma arbetsgivaren och beskriva det relativt enkla arbete hon skulle utföra som ytterst ansvarsfullt, typ atomklyvning.

Begränsa de otrygga jobben

DEBATT. Sju av tio visstidsanställda vill ha en tillsvidareanställning. Ändå går utvecklingen åt fel håll, hävdar Kommunal. Därför har de otrygga jobben en viktig fråga i avtalsrörelsen.

Enkelspårigt, Ledarna

DEBATT. Fackförbundet Ledarna gick för en tid sedan ut i en debattartikel och slog ett slag för att avskaffa avtalsrörelsen. När nu gällande kollektivavtal löpt ut är det möjligt att fler sällar sig till skaran.

Artikellista - Åsikter

SOS-sköterskan kan bli av med legitimation

SOS-sköterskan som misstänktes för att ha vållat en 23-årings död friades av tingsrätten. Men han kan ändå bli av med sin sjuksköterskelegitimation. 1 kommentar

Lennart Kriisa

Blicken ska höjas från Bryssel

LEDARE. Lyftkranarna gnisslar och knakar i byråkratkvarteren i Bryssel. Vi behöver större kontorsytor, hävdar lobbyisten vi träffar från Kreab. Hon har ägnat sig åt lobbying i tio år och branschen bara växer, särskilt för miljöfrågorna.

Kära vänner på Konkurrensverket,

DEBATT. Öppet brev om utstationeringsdirektivet:

”Järsjö misstolkar vad LO vill göra”

DEBATT. Gunnar Järsjös debattartikel om kvinnopotter innehåller många felaktigheter och misstolkningar. Allvarligast är påståendet att LO kräver kvinnopotter, det gör LO inte.

Ann Charlott Altstadt

Låt oss glädjas åt en misslyckad jobbpolitik

Kommer ni ihåg det där avsnittet av TV3:s Blåsningen från 90-talet, när programledaren Claes Åkesson luras av kungavännen Noppe Lewenhaupt till Gäddeholm, för att tillsammans med ett gäng rikingar diskutera business? 2 kommentarer

Gilla Lag & Avtal

Gilla Lag & Avtal

Få intressanta uppdateringar genom att följa oss på Facebook.

Stråth fortsätter medling

Stråth fortsätter medling

Claes Stråth fortsätter som Medlingsinstitutets generaldirektör.

Gillar kniviga lägen

Gillar kniviga lägen

IF Metalls nya förbundsjurist vill få kvitto på det han gör. 1

Grävde fram guld i AD

Grävde fram guld i AD

Therese Hermansson tog hem förstapris efter att ha hittat inspriation på torrt ställe.

Vad har vi nu missat?

Vad har vi nu missat?

Redaktionen väntar på ditt mail. 3

Experterna: Kent Brorsson, Dan Holke, Pia Attoff

Så får du kritisera chefen i mejl och media

Är en kritisk mejlskrivar illojal mot arbetsgivaren? Experterna vet.

Stopp för stapling av visstid

Stopp för stapling av visstid

TCO-ordföranden vill hindra tickande ohälsobomb.

Rungande ja till Fahlberg

Rungande ja till Fahlberg

Cecilia Fahlberg fortsätter som Unionens ordförande i fyra år till.

"Där hör jag hemma"

"Där hör jag hemma"

Lärarförbundets nya jurist trivs på arbetstagarsidan.

Fler medlemmar i fokus

Fler medlemmar i fokus

Han är ny chef för Kommunals enhet arbetsrätt och kollektivavtal. 1

Ta en paus

Ta en paus

Vi gör jobbet åt dig.

I rampljuset igen

I rampljuset igen

Lööf utses till näringsminister. 1

Experterna: Kent Brorsson, Dan Holke, Pia Attoff

Överklaga uppsägningen

Misstänker du att arbetsgivaren ville bli av med dig? Experterna vet råd.

Naivt, domaren!

Naivt, domaren!

DEBATT. LO-juristen sågar EU-domarens uttalanden.

Vänta 24 sekunder innan du säger nåt negativt.

24-metoden för chefen

Så tränar du upp din optimism - och blir en bättre chef.

Facebook

Unga aningslösa
på Facebook

Tre avskedades för hotfulla inlägg om sin chef på Facebook.

Experterna: Kent Brorsson, Dan Holke, Pia Attoff

Kan vi ha utbildningskrav?

En chef vill bli omplacerad men saknar rätt utbildning. Experterna vet vad som gäller.

"Viktigt göra OFR känt"

"Viktigt göra OFR känt"

Det blir nya kanslichefens viktigaste fråga. 1

Anställd köpte sex

Anställd köpte sex

Experterna reder ut vad som kan leda till avsked. 7

Ny i ekonomiska rådet

Ny i ekonomiska rådet

Cecilia Hermansson, Swedbanks chefekonom, efterträder Pontus Braunerhjelm i Industrins ekonomiska råd.

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!
E-post

Senaste nytt från Affärsjuridik

Du missar väl inte ditt HR-verktyg?

Med Lag & Avtal får du praktisk hjälp i det dagliga arbetet med dina medarbetare. Verktyget ingår i din tidningsprenumeration. Skaffa ditt lösenord här.

F-skattare bör uppskatta kattmat

F-skattare bör uppskatta kattmat

De anställda får allt, bloggar chefredaktör Lennart Kriisa.