EUs bemanningsregler flåsar parterna i nacken

EUs nya bemanningsdirektiv kan komma att påverka avtalsrörelserna. Sacos chefsjurist Lena Maier Söderberg har analyserat hur EU-rättens inflytande över lönesättningen ser ut nu.

EU ska inte lägga sig i hur lönerna sätts i medlemsländerna. Huvudprincipen är att löneförhållandena är undantagna från den kompetens att lagstifta på arbetsrättens område som medlemsländerna har gett EU.

- Men EU naggar hela tiden den nationella lönesättningen i kanten, säger Lena Maier Söderberg, chefsjurist hos Saco.

Redan i samband med sin doktorsavhandling 2000 konstaterade hon att EU kan påverka svenska löner.  Då kunde den påverkan till exempel komma via EUs antidiskrimineringsregler och likalöneprincip.

I en vänbok till arbetsrättsprofessor Ronnie Eklund som presenteras inom kort har Lena Maier Söderberg uppdaterat sin analys. Sedan sist har till exempel Lavaldomen visat att EU kan kräva att det måste finnas en preciserad minimilön i det land arbetstagare utstationeras till. Även om det är oklart vad som är en svensk minimilön.

Och nu finns bemanningsdirektivet med sin likabehandlingsprincip. Lena Maier Söderberg menar att när direktivet är genomfört kommer det säkert att påverka förhållandena i avtalsförhandlingar.

- Det är klart att likalöneprincipen på diskrimineringsområdet har stor betydelse vid lönesättning och lönerevision. Men med en saklig lönesättning kan man ha den modell man vill.

Likabehandlingsprincipen i bemanningsdirektivet däremot betyder att om det inte finns ett kollektivavtal så gäller regeln att de inhyrda ska ha samma villkor som de har som jobbar i kundföretaget. LOs bemanningsavtal tillämpar redan den principen. Men på tjänstemannasidan ser det inte ut så, där står lönerna hos bemanningsföretagens anställda inte i relation till kundföretagets anställda.

- När avtalen inom bemanningsbranschen ska omförhandlas så vet parterna att om de inte kan enas kommer direktivets regler att tillämpas.

Det gäller förstås också i de fall det inte finns kollektivavtal alls, påpekar hon. Arbetsgivarna vet i förväg att om de inte kommer överens med arbetstagarsidan i ett kollektivavtal då är det lagens princip som gäller, det vill säga då bestämmer inte arbetsgivaren själv.

- Bemanningsdirektivet kan skapa ett incitament för kollektivavtalad lönesättning. Och då har ju EU-rätten påverkat lönesättningen på ett principiellt helt nytt sätt, säger Lena Maier Söderberg.

Elisabet Örnerborg Av:Elisabet Örnerborg
08-796 64 41

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!

E-post

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Skriv ny kommentar

eller avbryt

Avtal

Rimec svartlistar - stäms på miljoner

Polska arbetare i Sverige som gått med i Byggnads och krävt avtalsenlig lön hotas av svartlistning. Bemanningsföretaget Rimec kräver att de går ur facket.

Delvis okej att valfiska på jobbet

En och annan funderar i dessa tider på att dela ut broschyrer eller sätta upp affischer för sitt favoritparti på jobbet. Men får man det? Lag & Avtal reder ut begreppen.

Artikellista - Avtal

Råd till företag: Låt bli klubbens anslagstavla

På fackklubbarnas anslagstavlor kan det dyka upp valaffischer. Det gör företaget klokt i att ignorera.

”Avtalets regler för inhyrning duger inte”

Artikellista - Avtal

Säg upp avtalet, kräver ett 30 klubbordförande på olika lager i ett protestbrev till Handels förbundsstyrelse. De är främst missnöjda med hur den så kallade bemanningsfrågan löstes. 1 kommentar

Granskningsavgifterna till tingsrätten

Centrum för rättvisa går vidare med trädgårdsarbetarnas krav på återbetalning av granskningsavgifterna. I juni lämnades en stämning mot Kommunal och SLA in vid Helsingborgs tingsrätt.

Artikellista - Avtal

Schyman: "Stäm Aftonbladet, Littorin"

Gudrun Schyman uppmanar Sven Otto Littorin att slita tvist med Aftonbladet för kränkande publicering.

Artikellista - Avtal

Israelblockad inledd

Vid midnatt i dag onsdag inledde Hamnarbetarförbundet sin blockad mot gods från och till Israel.

Artikellista - Avtal

Fastighets strejkvarslar igen'

Fastighetsanställdas förbund har, tillsammans med Seko, varslat Almega Tjänsteförbunden om strejk vid 12 arbetsplatser. Medlare har utsetts.

Arbetsmiljökrav mitt i flygkonflikten

I går strejkade piloterna på grund av ”bemanningsfrågan”. Avia Express måste riskbedöma uppsagda piloter, kräver Arbetsmiljöverket. I dag torsdag förhandlar Flygarbetsgivarna och Svensk Pilotförening igen.

Sveriges Hamnar avvaktar

Hamnarbetarförbundets nya varsel om blockad mot israeliskt gods är inte lika uppenbart rättsstridigt som det ursprungliga, anser arbetsgivarorganisationen.

Byggnads blockadvarslar

Byggnads varslade i går, på tisdagen, bolaget Byggpartner 5 B om blockad. Förbundet har under en längre tid förgäves försökt få teckna kollektivavtal med företaget.

Transport neutralt till Israelblockad

Transports medlemmar kommer att hålla sig neutrala till Hamnarbetarförbundets blockad mot israeliskt gods.

Israelblockaden uppskjuten

Hamnarbetarförbundet ändrar sitt varsel om blockad mot israeliska fartyg. Anledningen är Sveriges Hamnars svar på varslet.

Pilotstrejken är uppskjuten

Medlingsinstitutet beslutade i dag, på tisdagseftermiddagen att skjuta upp Pilotföreningens varslade stridsåtgärder en vecka. De skulle ha trätt i kraft i kväll respektive i morgon bitti.

Blockaden är en politisk strejk

De som deltar i Hamnarbetarförbundets blockad mot israeliska varor riskerar löneavdrag och att få betala skadestånd. Sveriges Hamnar anser att blockaden är en politisk strejk.

Hamnarbetarnas Israelblockad väntas bli rättssak

Artikellista - Avtal

Hamnarbetarförbundets blockad mot israeliska fartyg och israeliskt gods närmar sig.
- Det enda som kan få oss att häva vår blockad är att Israel häver sin blockad mot Gaza, säger förbundsordförande Björn A Borg.

Fel avskeda för olycka

Fel avskeda för olycka

Det var fel att avskeda truckföraren som fick skulden för en olycka på Mondi Dynäs.

Svalt skörde-intresse

Svalt skörde-intresse

Migrationsverket vittnar om ett rekordlågt intresse för tillstånd.

Öppen lönesättning gillas

Öppen lönesättning gillas

Individuella löner är ok. Men det krävs att alla vet vad som påverkar lönen.

Hur är du på jobbet?

Hur är du på jobbet?

Vissa höjer halsen andra höjer rösten. Lär dig din typ.

Det är inte klokt

Det är inte klokt

Olika moms på samma mat! Eva Östling Ollén tar över SHR efter Mats Hulth.

Dyr diskriminering i USA

Dyr diskriminering i USA

Novartis fälldes för könsdiskriminering. Får betala cirka 1,93 miljarder kronor.

Spegel, spegel...

Spegel, spegel...

... får jag jobbet? Räkna med att rekryteraren rankar ditt utseende. 2

Parterna betalar för skydd

Parterna betalar för skydd

Arbetsmarknadens parter satsar på utbildning av skyddsombuden.

Varning: Känslig fråga

Varning: Känslig fråga

Usel arbetsmiljö på Byggnads eget bygge. Kommentera!

Arbetsmiljöverkets Lavallåda ekar ännu tom

Arbetsmiljöverkets Lavallåda ekar ännu tom

Facken hängde inte på låset när Lex Laval trädde i kraft.

Tintins Syldavien  är Martin Agells modell

Tintins Syldavien
är Martin Agells modell

Det lettiska företaget Lavals ombud advokat Martin Agell förklarar hur ett land ska ta emot gästande företag: Som i Tintins Syldavien.

Norrman kör efter norsk lag

Norrman kör efter norsk lag

När de anställda inte fick någon lön och tiden gick, då började de troppa av. Enligt norsk lag borde de stannat kvar. Till slut var callcenterföretaget Smart1 i Karlstad tomt och tyst.

Ingemar Hamskär.

Ministern måste svara om visstiden

TCO-debattörerna Ingemar Hamskär och Samuel Engblom efterlyser samråd med parterna.

Pingisproffset Årets jurist

Pingisproffset Årets jurist

Torgny Håstad är Årets jurist. Igen. Hemligheten är att hålla sig borta från media, säger justitierådet och före detta elitspelaren i bordtennis.

SJ: Pul väger tyngre

SJ: Pul väger tyngre

Integritetsskyddet för sjuka i går före skyddsombudens rätt till information, anser SJ.

Sverige utan incitament för utbildning

Sverige utan incitament för utbildning

25 procent anser att de inte är tillräckligt kvalificerade för sitt jobb.

"Nyförälskade parter"

"Nyförälskade parter"

Grattis byggbranschen!, skriver Byggvärldens chefredaktör.

Svartfötter redo - men i fel bransch

Svartfötter redo - men i fel bransch

Fria Moderata Studentförbundet är redo att stå i butikerna om det blir strejk. Men varslet gäller lagerarbete. 4

Så mycket tjänade byråerna

Så mycket tjänade byråerna

Affärsvärlden juridik listar advokatbyråerna. Mannheimer Swartling drog in mest.

Virdesten synar sanktioner

Virdesten synar sanktioner

Som utredare ska han överväga om fler regelbrott i arbetsmiljön borde beivras med sanktionsavgifter.

Premiär för Lag & Avtal LAS-kurs

Med Lag & Avtals webbkurs bestämmer du själv när du vill gå din kurs.

Personalfrågor direkt

Personalfrågor direkt

Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.

Till Personalfrågor direkt

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!
E-post

Du missar väl inte ditt HR-verktyg?

Med Lag & Avtal får du praktisk hjälp i det dagliga arbetet med dina medarbetare. Verktyget ingår i din tidningsprenumeration. Skaffa ditt lösenord här.

Framtidens arbetsrätt  bör byggas på fakta

Framtidens arbetsrätt
bör byggas på fakta

Ingemar Hamskär, Stig Gustafsson