”Deltiden är skandalös”

Alla LO-förbund kräver rätt till heltid för alla deltidsarbetande. I en rapport visar LO att en kvarts miljon personer, främst kvinnor, arbetar deltid mot sin vilja.

Verktyg

Deltidsarbetet är en fråga om kön och klass, slår LO fast. En miljon personer arbetar deltid i Sverige.  Räknat som andel av alla anställda kvinnor arbetar 41 procent deltid. Motsvarande siffra för män är 12 procent. Klassperspektivet stryks under då siffrorna begränsas till LO-kollektivet. Där arbetar 50 procent av kvinnorna deltid. Siffran för männen är 9 procent.

Deltiden förekommer främst inom kommun och landstingssektorn. Här är andelen kvinnor bland de anställda 85 procent och andelen som arbetar deltid är 50 procent. Motsvarande siffror för handeln ger 49 procent kvinnor och 37 procent deltidsarbetande. Inom industri och bygg, där de kvinnliga anställda utgör 19 respektive 1 procent, är deltid tämligen sällsynt. Inom industri är andelen sju procent, inom bygg tre procent. Av alla kvinnor inom industrin utgör dock de deltidsarbetande 20 procent.

Omvänt gäller att inom kommun- och landstingssektorn och handeln, där deltid är vanligt, är den anställningsformen vanlig även för män.  I gruppen män i handeln är andelen deltidare 10 procent, inom kommun och landsting 24 procent.

LO-förbunden toppar när det gäller antalet medlemmar som jobbar deltid men skillnaden mot TCO och Saco är inte uppseendeväckande. Andelen deltidare i LO är 28 procent, i TCO 22 procent och i Saco 17 procent. Den största andelen har gruppen oorganiserade arbetare, av dessa jobbar 45 procent deltid. Om den gruppen spjälkas på kvinnor och män blir kvinnoandelen 68 procent.

En mer uppseendeväckande skillnad kommer fram i undersökningen av huruvida deltidsarbetet är frivilligt. I LO-gruppen är andelen som jobbar deltid ofrivilligt 66 procent. Motsvarande siffra för oorganiserade är 47 procent, för TCO 43 procent och för Saco 32 procent.

I LO-gruppen utgör de ofrivilliga 208 400 personer. Av dessa jobbar 34 procent deltid för att heltidsjobb saknas, 18 procent på grund av sjukdom, 12 procent på grund av bristande ork och 2 procent på grund av vård av barn eller vuxen. Kvar till marknadens förfogande – om heltidsjobb fanns – står 108 500 personer ur LO-kollektivet. Räknas oorganiserade in tillkommer 69 100 personer.

Räknat efter antalet arbetstillfällen slutar alltså kravet på heltid på ett behov av 88 800 nya jobb under förutsättning att det är en halvtid som ska fyllas ut.

Wanja Lundby Wedin fäster i ett uttalande stor vikt vid den grupp som uppger bristande ork som skäl för sin deltid.

– Det är skandalöst att det är så många arbetarkvinnor som tvingas arbeta deltid därför att arbetet är så betungande att de inte orkar arbeta heltid. Här krävs kraftfulla insatser för en bättre arbetsmiljö och arbetsorganisation.

Fakta LO-rapport

Arbetstider år 2009

Heltids- och deltidsarbete, vanligen arbetad tid och arbetstidens förläggning efter klass och kön år 1990-2009.

Av Mats Larsson, Arbetslivsenheten

Av: Johan Fock

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!

E-post

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

4 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (4)

Avtal

Artikellista - Avtal

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Unionen varslar om total arbetsnedläggelse för personalen vid tre charterbolag i protest mot för långa arbetspass.

AD ger klartecken för strid

Det statliga bolaget Svevia menade att Byggnads konfliktvarsel var olovliga. Men Arbetsdomstolen gav i går klartecken för striden.

Artikellista - Avtal

Almegas vd: Helt orimligt strejkvarsel

Almegas vd Jonas Milton anser att det är helt orimligt att GS-facket varslar vid denna typ av gränsdragningskonflikt.
- Det väcker återigen frågan om balansen i konfliktsystemet, säger han.

Artikellista - Avtal

GS strejkvarslar - kräver kollektivavtal

Allt grafiskt arbete vid Strålfors AB och Strålfors Svenska AB läggs ned den 8 februari klockan 13.00 om inte parterna dessförinnan kommer överens om ett nytt kollektivavtal.

Artikellista - Avtal

De försäkrar mot tvister

Uppstickaren Jobbgarant erbjuder den första försäkringen för arbetstvister. Men frågan är hur många som nappat. Företagets grundare är mycket förtegna.

Jan-Henrik Sandberg, i dag ordförande för Pappers.

Pappers-basen vill göra LO strängare

Jan-Henrik Sandberg, Pappers ordförande, är en av kandidaterna till att bli LO:s nya ordförande. Då släcks arbetsgivarnas hopp om ändrade turordningsregler. – En rigid regel behövs vid arbetsbrist, säger Sandberg.

Hon lägger pussel med företagandet

Det hade kunnat bli showdans, men det blev juridik. Lusten till kunskap avgjorde, den där gången i tonåren. Anna Nordin, förhandlingschef på Livsmedelsföretagen, tycker om dynamiken i arbetsrätten.

Artikellista - Avtal

Arbetsgivaren sjukanmälde sig – utan intyg

När det var dags för central förhandling om obetalda försäkringspremier ringde bolagets representant sig sjuk. Byggnads krävde då att han skulle styrka sin sjukdom med ett läkarintyg.

Artikellista - Avtal

Beslut om inhyrda kom fyra månader för sent

Nämnden för inhyrning skulle enligt avtalet ha avgjort tvister inom tre veckor. Men den bildades först fyra månader efter att första fallet dykt upp. När den äntligen skulle avgöra fallet med de två chaufförerna, som ersatts med inhyrda, hade parterna förlikats.

De rapporterade förhållandena på äldreboendet Koppargårdet i Stockholm har fått Vårdföretagarna att ordna en hearing om kvaliteten på landets äldreboenden. Och hur de kan bli bättre.

Nu kan Caremas anställda prata fritt

Vårdföretaget Carema Care följer Capios exempel och tecknar kollektivavtal om meddelarskydd.

Artikellista - Avtal

Han anmäler hanteringen av lärarlegitimationerna

Riksdagsledamoten Jabar Amin, MP, har anmält Skolverkets hantering av lärarlegitimationerna till Konstitutionsutskottet. Att låta bemanningsföretag sköta arbetet fram till att beslut ska tas är att äventyra rättssäkerheten, menar han.

Artikellista - Avtal

AD river upp lönedom för säljare

Årets första dom från Arbetsdomstolen är ett totalt underkännande av Östersunds tingsrätts dom och ett nederlag för sex prenumerationssäljare. I stället för att få tillbaka flera hundra tusen kronor från arbetsgivaren, måste säljarna betala motpartens rättegångskostnader. 1 kommentar

Artikellista - Avtal

Unionen stämmer Malmö Redhawks till AD

Ishockeyklubben har låtit bli att betala tre månaders premier, á 125 000 kronor, till landslagsspelaren Carl Söderbergs pensionsförsäkring. Unionen stämmer därför Malmö Redhawks till Arbetsdomstolen och kräver 375 000 kronor till sin medlem.

Artikellista - Avtal

Stråth fortsätter medling

Claes Stråth ska fortsätta som Medlingsinstitutets generaldirektör fram till sin pension.

Artikellista - Avtal
Artikellista - Avtal

Ny kandidat till LO-ordförande

Pappers ordförande, Jan-Henrik Sandberg, ger sig in i kampen om att bli ny ordförande för LO. Fackförbundet har nominerat honom och meddelat valberedningen, uppger initierade källor till Lag & Avtal. 1 kommentar

Artikellista - Avtal

3 procent från dag ett

Facken inom industrin förkastade medlarnas slutbud på 2,6 procent på 13 månader för att det var för lågt. I dag blev parterna överens om avtal på 3,0 procent på14 månader. - Vi är nöjda med att kunna leverera reallöneökningar åt våra medlemmar, sade ordförande Per-Olof Sjöö på presskonferensen efteråt.

Avtal klart för teknikindustrin

2, 6 procent på ett år. Det är Teknikarbetsgivarna å ena sidan och IF Metall, Sveriges Ingenjörer och Unionen å den andra överens om.

Artikellista - Avtal

Koppargården – surdeg eller bara underbemannad

Kommunals ordförande Anneli Nordström: Hjälp till toan fem gånger om dagen eller blöja? Det är en fråga om tid och bemanning. Vårdföretagarna höll i dag en hearing om kvaliteten i äldrevården. Och om hur den ska kunna bli bättre.

Industrifacken sa nej till slutbudet

I går kväll sade Facken inom industrin nej till medlarnas slutbud. Avtalen har nu löpt ut och fredsplikten upphört. - Vi har inte för avsikt att varsla om konflikt men det här är allvarligt, sade IF Metalls Stefan Löfven på presskonferensen efteråt.

Industrimedlarna skjuter upp slutbudet

Fack och arbetsgivare inom industriavtalet får vänta på slutbudet från medlarna till i morgon, tisdag.

Hamnarbete

Finska ramavtalet klart

I dag på måndagsmorgonen skrev de finska centralorganisationerna under ramavtalet. Avtalet är tvåårigt och omfattar så gott som hela arbetsmarknaden.

Artikellista - Avtal

Industrins parter inväntar slutbud från medlarna

På måndag får industrins parter ett nytt och slutgiltigt förslag till avtal från medlarna. På onsdag löper avtalen ut. - Vi har aldrig stått så långt ifrån varandra i lönefrågan som nu, säger Livsmedelsarbetareförbundets andre ordförande Gerald Lindberg.

Artikellista - Avtal

Hon vill öka ungdomars inflytande i LO

Här är LO:s nya ungdomssekreterare. Falubon Malin Norberg, 28, gör inom kort debut.

IF Metalls Veli-Pekka Säikkälä

Medlarbud i industrin väcker irritation

Medlarna har lämnat ett första förslag till parterna inom industrin, som ska svara i morgon, fredag. Vad de ska svara diskuteras nu för fullt i de olika förhandlingsdelegationerna. IF Metalls Veli-Pekka Säikkälä är irriterad över att Teknikföretagen inte kom med något motbud innan opona trädde in i förhandlingarna. 1 kommentar

PTK accepterar förhandlingsinbjudan

Svenskt Näringsliv bjöd in till förhandlingar om ett nytt omställningsavtal. PTK har accepterat inbjudan.För­handlingar ska upptas under april 2012.

Kritisk tidpunkt för finska avtalsrörelsen

Parterna i Finland har bråda dagar. 300 kollektivavtal ska vara klara 25 november. Då avgörs om ramavtalet håller. – Om vi inte klarar det, får vi börja om från början, säger Nikolas Elomaa, finska LO:s förhandlingschef.

Han trivs med att ta fajten

Han kom till Trollhättan som tvååring när de finska föräldrarna fick jobb på Saab. IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä växte upp med biltillverkaren.Nu kräver han 3,7 procent i löneökningar till sina gamla arbetskompisar.

Kritisk tidpunkt för finska avtalsrörelsen

Parterna i Finland har bråda dagar. 300 kollektivavtal ska vara klara 25 november. Då avgörs om ramavtalet håller. – Om vi inte klarar det, får vi börja om från början, säger Nikolas Elomaa, finska LO:s förhandlingschef.

Oklara regler för nedkissade blöjor

Om personalen kan låta de gamla ha på sig nedkissade blöjor är inte helt lätt att reda ut.
- Enligt patientsäkerhetslagen ska patienten få god och säker vård och visas omtanke och respekt. Men patientsäkerhetslagen gäller inte för allt arbete på äldreboenden, säger Vårdförbundets jurist Carita Fallström.

Att väga blöjor ingår i jobbet

Caremas misskötsel av gamla och vinster från äldrevården debatteras livligt. En av besparingsåtgärderna som media redovisat är att personalen måste vänta tills de gamlas blöjor är ordentligt nedkissade innan de får bytas.
- Att väga blöjor ingår typiskt sett i arbetsskyldigheten, säger Dan Holke, LO-TCO Rättsskydd. 1 kommentar

Gilla Lag & Avtal

Gilla Lag & Avtal

Få intressanta uppdateringar genom att följa oss på Facebook.

Stråth fortsätter medling

Stråth fortsätter medling

Claes Stråth fortsätter som Medlingsinstitutets generaldirektör.

Gillar kniviga lägen

Gillar kniviga lägen

IF Metalls nya förbundsjurist vill få kvitto på det han gör. 1

Grävde fram guld i AD

Grävde fram guld i AD

Therese Hermansson tog hem förstapris efter att ha hittat inspriation på torrt ställe.

Vad har vi nu missat?

Vad har vi nu missat?

Redaktionen väntar på ditt mail. 3

Experterna: Kent Brorsson, Dan Holke, Pia Attoff

Så får du kritisera chefen i mejl och media

Är en kritisk mejlskrivar illojal mot arbetsgivaren? Experterna vet.

Stopp för stapling av visstid

Stopp för stapling av visstid

TCO-ordföranden vill hindra tickande ohälsobomb.

Rungande ja till Fahlberg

Rungande ja till Fahlberg

Cecilia Fahlberg fortsätter som Unionens ordförande i fyra år till.

"Där hör jag hemma"

"Där hör jag hemma"

Lärarförbundets nya jurist trivs på arbetstagarsidan.

Fler medlemmar i fokus

Fler medlemmar i fokus

Han är ny chef för Kommunals enhet arbetsrätt och kollektivavtal. 1

Ta en paus

Ta en paus

Vi gör jobbet åt dig.

I rampljuset igen

I rampljuset igen

Lööf utses till näringsminister. 1

Experterna: Kent Brorsson, Dan Holke, Pia Attoff

Överklaga uppsägningen

Misstänker du att arbetsgivaren ville bli av med dig? Experterna vet råd.

Naivt, domaren!

Naivt, domaren!

DEBATT. LO-juristen sågar EU-domarens uttalanden.

Vänta 24 sekunder innan du säger nåt negativt.

24-metoden för chefen

Så tränar du upp din optimism - och blir en bättre chef.

Facebook

Unga aningslösa
på Facebook

Tre avskedades för hotfulla inlägg om sin chef på Facebook.

Experterna: Kent Brorsson, Dan Holke, Pia Attoff

Kan vi ha utbildningskrav?

En chef vill bli omplacerad men saknar rätt utbildning. Experterna vet vad som gäller.

"Viktigt göra OFR känt"

"Viktigt göra OFR känt"

Det blir nya kanslichefens viktigaste fråga. 1

Anställd köpte sex

Anställd köpte sex

Experterna reder ut vad som kan leda till avsked. 7

Ny i ekonomiska rådet

Ny i ekonomiska rådet

Cecilia Hermansson, Swedbanks chefekonom, efterträder Pontus Braunerhjelm i Industrins ekonomiska råd.

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!
E-post

Senaste nytt från Affärsjuridik

Du missar väl inte ditt HR-verktyg?

Med Lag & Avtal får du praktisk hjälp i det dagliga arbetet med dina medarbetare. Verktyget ingår i din tidningsprenumeration. Skaffa ditt lösenord här.

F-skattare bör uppskatta kattmat

F-skattare bör uppskatta kattmat

De anställda får allt, bloggar chefredaktör Lennart Kriisa.