Hamnarbetarförbundets blockad mot israeliska fartyg och israeliskt gods närmar sig.
- Det enda som kan få oss att häva vår blockad är att Israel häver sin blockad mot Gaza, säger förbundsordförande Björn A Borg.
Hamnarbetarförbundets blockad börjar efter midnatt tisdagen
den 15 juni och ska pågå till midnatt den 24 juni.
- Vi har inte fått några reaktioner från andra svenska
fackförbund, det beror nog på att vi står utanför centralorganisationerna. Våra
medlemmar som har hört av sig är övervägande positiva, säger Björn A Borg.
Blockaden kommer att i första hand gälla gods, eftersom israeliska
fartyg så gott som aldrig anlöper svenska hamnar.
- Det kommer att krävas ett detektivarbete för att hitta de
israeliska varorna. Det mesta är konsumtionsvaror som lossas i Göteborgs hamn,
säger Björn A Borg.
Hamnarbetarförbundet anser att deras blockad är laglig. En
trettio år gammal dom från Arbetsdomstolen stöder den åsikten anser
förbundsordföranden. Domen gällde en blockad mot Chileregistrerade fartyg och
flygplan. Blockaden kom till på initiativ av Internationella
Transportarbetarefederation. Tre svenska fackförbund varslade fyra
arbetsgivarorganisationer om en sju dagar lång blockad.
Arbetsgivarorganisationerna gjorde en fredspliktsinvändning, men domstolens
majoritet ansåg att den inte stred mot lag, kollektivavtal eller enskildas anställningsavtal,
dom nr 15/1980.
Styrelsen för arbetsgivarorganisationen Sveriges Hamnar
bestämmer i morgon tisdag om de ska begära att få en rättslig prövning av
Hamnarbetarförbundets blockad.
- Rättsläget är väldigt komplicerat, säger förhandlingschef
Per Helgesson.
Han understryker att Sveriges Hamnar inte tar ställning till
grunden för den varslade blockaden.
Antal arbetsdagar som gick förlorade på grund av konflikt var förra året färre än under något av de tidigare 15 åren. Det visar Medlingsinstitutets årsrapport. Och det blev inga konfliktvarsel inom industrin. - Det var ett lugnt år, konstaterar chefsjurist Kurt Eriksson.
Almegas vd Jonas Milton anser att det är helt orimligt att GS-facket varslar vid denna typ av gränsdragningskonflikt. - Det väcker återigen frågan om balansen i konfliktsystemet, säger han.
Allt grafiskt arbete vid Strålfors AB och Strålfors Svenska AB läggs ned den 8 februari klockan 13.00 om inte parterna dessförinnan kommer överens om ett nytt kollektivavtal.
Det hade kunnat bli showdans, men det blev juridik. Lusten till kunskap avgjorde, den där gången i tonåren. Anna Nordin, förhandlingschef på Livsmedelsföretagen, tycker om dynamiken i arbetsrätten.
Uppstickaren Jobbgarant erbjuder den första försäkringen för arbetstvister. Men frågan är hur många som nappat. Företagets grundare är mycket förtegna.
Jan-Henrik Sandberg, Pappers ordförande, är en av kandidaterna till att bli LO:s nya ordförande. Då släcks arbetsgivarnas hopp om ändrade turordningsregler. – En rigid regel behövs vid arbetsbrist, säger Sandberg.
När det var dags för central förhandling om obetalda försäkringspremier ringde bolagets representant sig sjuk. Byggnads krävde då att han skulle styrka sin sjukdom med ett läkarintyg.
Nämnden för inhyrning skulle enligt avtalet ha avgjort tvister inom tre veckor. Men den bildades först fyra månader efter att första fallet dykt upp. När den äntligen skulle avgöra fallet med de två chaufförerna, som ersatts med inhyrda, hade parterna förlikats.
Riksdagsledamoten Jabar Amin, MP, har anmält Skolverkets hantering av lärarlegitimationerna till Konstitutionsutskottet. Att låta bemanningsföretag sköta arbetet fram till att beslut ska tas är att äventyra rättssäkerheten, menar han.
Årets första dom från Arbetsdomstolen är ett totalt underkännande av Östersunds tingsrätts dom och ett nederlag för sex prenumerationssäljare. I stället för att få tillbaka flera hundra tusen kronor från arbetsgivaren, måste säljarna betala motpartens rättegångskostnader. 1kommentar
Ishockeyklubben har låtit bli att betala tre månaders premier, á 125 000 kronor, till landslagsspelaren Carl Söderbergs pensionsförsäkring. Unionen stämmer därför Malmö Redhawks till Arbetsdomstolen och kräver 375 000 kronor till sin medlem.
Pappers ordförande, Jan-Henrik Sandberg, ger sig in i kampen om att bli ny ordförande för LO. Fackförbundet har nominerat honom och meddelat valberedningen, uppger initierade källor till Lag & Avtal. 1kommentar
Facken inom industrin förkastade medlarnas slutbud på 2,6 procent på 13 månader för att det var för lågt. I dag blev parterna överens om avtal på 3,0 procent på14 månader. - Vi är nöjda med att kunna leverera reallöneökningar åt våra medlemmar, sade ordförande Per-Olof Sjöö på presskonferensen efteråt.
Kommunals ordförande Anneli Nordström: Hjälp till toan fem gånger om dagen eller blöja? Det är en fråga om tid och bemanning. Vårdföretagarna höll i dag en hearing om kvaliteten i äldrevården. Och om hur den ska kunna bli bättre.
I går kväll sade Facken inom industrin nej till medlarnas slutbud. Avtalen har nu löpt ut och fredsplikten upphört.
- Vi har inte för avsikt att varsla om konflikt men det här är allvarligt, sade IF Metalls Stefan Löfven på presskonferensen efteråt.
På måndag får industrins parter ett nytt och slutgiltigt förslag till avtal från medlarna. På onsdag löper avtalen ut.
- Vi har aldrig stått så långt ifrån varandra i lönefrågan som nu, säger Livsmedelsarbetareförbundets andre ordförande Gerald Lindberg.
Medlarna har lämnat ett första förslag till parterna inom industrin, som ska svara i morgon, fredag. Vad de ska svara diskuteras nu för fullt i de olika förhandlingsdelegationerna. IF Metalls Veli-Pekka Säikkälä är irriterad över att Teknikföretagen inte kom med något motbud innan opona trädde in i förhandlingarna. 1kommentar
Parterna i Finland har bråda dagar. 300 kollektivavtal ska vara klara 25 november. Då avgörs om ramavtalet håller. – Om vi inte klarar det, får vi börja om från början, säger Nikolas Elomaa, finska LO:s förhandlingschef.
Han kom till Trollhättan som tvååring när de finska föräldrarna fick jobb på Saab. IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä växte upp med biltillverkaren.Nu kräver han 3,7 procent i löneökningar till sina gamla arbetskompisar.
Parterna i Finland har bråda dagar. 300 kollektivavtal ska vara klara 25 november. Då avgörs om ramavtalet håller. – Om vi inte klarar det, får vi börja om från början, säger Nikolas Elomaa, finska LO:s förhandlingschef.
Med Lag & Avtal får du praktisk hjälp i det dagliga arbetet med dina medarbetare. Verktyget ingår i din tidningsprenumeration.
Skaffa ditt lösenord här.