DO: Slut kollektivavtal mot diskriminering
Av: Johan Fock
Publicerad 10 mars 2010 10:49
Under året har DO haft framgång i AD i ett fall som rörde en kvinna som nekades utbildning för att hon var gravid. Nu annonserar myndigheten att kampanjen ska gå vidare med tre nya stämningar. DO anser också att kvinnodiskrimineringen bör komma in avtalsrörelsen.
DO har beslutat att stämma i ytterligare tre fall. Två kvinnor blev utmanövrerade från sina jobb i en klädbutik sedan de blivit gravida. I det ena fallet bröts ett muntligt löfte om fortsättning av ett vikariat, i det andra rörde det sig om en tveksam uppsägning med hänvisning till arbetsbrist. Det tredje fallet gällde en kvinna på ett telemarketingföretag som blivit gravid och därför, enligt företaget, inte var värd att ödsla utbildning på.
DO driver individers fall men vill även framhålla att makthavare, fackföreningar och arbetsgivare ska vara observanta på diskriminerande strukturer. Det fall som DO vunnit i AD om nekad utbildning till en gravid kvinna skulle kunna ligga till grund för en kollektivavtalsuppgörelse mellan parterna på arbetsmarknaden.
Diskriminering
Senaste nytt
Topplistan
Mest läst
Personnytt
Personalfrågor direkt
Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.
Till Personalfrågor direkt

Kommentarer
Skriv ny kommentar