Ödesdag i riksdagen för deltidarnas a-kassa
Av: Lena Gunnars
Publicerad 30 maj 2011 13:23
1 kommentar
På onsdag fattar riksdagen beslut om ändringar i a-kassan. De rödgröna och Sverigedemokraterna vill riva upp beslutet som gjort det svårare för deltidsarbetslösa att få a-kassa.
I dag får deltidsarbetslösa som stämplar upp till heltid bara a-kassa för 75 dagar inom en ersättningsperiod på 300 dagar.
Nu vill de rödgröna och Sverigedemokraterna riva upp beslutet om försämringen som togs 2008. De hävdar att nuvarande regler tvingar deltidsarbetslösa att avstå från a-kassa eller säga nej till jobb för att bli arbetslösa på heltid.
Oppositionen och Sverigedemokraterna vill även återinföra den så kallade 100-dagarsregeln. Den gav arbetslösa rätt att söka jobb i närområdet och inom sitt yrkesområde de första 100-dagarna av en ersättningsperiod. Partierna tänker uppmana regeringen att återkomma till riksdagen med ett sådant lagförslag.
Men regeringspartierna reserverar sig mot båda förslagen och menar att ett borttagande av deltidsbegränsningen skulle innebära ökade kostnader för statskassan. De efterlyser förslag om hur åtgärden i så fall skulle finansieras.
När det gäller återinförandet av 100-dagarsregeln anser regeringspartierna att det skulle leda till längre arbetslöshetsperioder för individerna. Och ökade kostnader för staten.


Kommentarer
Skriv ny kommentar 1 kommentar