"Vi har mycket att lära av den danska modellen"

I mångt och mycket är Sverige och Danmark som nordiska grannländer oerhört lika med gemensam finansierad välfärd, världens högsta skattetryck och en stor offentlig sektor. Inom framför allt ett avseende skiljer vi oss. Danmark har en öppen och flexibel arbetsmarknad vilket har bidragit till en riktigt låg ungdomsarbetslöshet.

Medan Sverige har en arbetslöshet bland unga på 26 procent är motsvarande siffra i Danmark 14,2 procent (mars 2010). Hur kan det komma sig i två så lika och närliggande länder?

Vad kan Sverige lära av den danska modellen?

I slutet av maj modererade jag ett seminarium med Mogens Lykketoft, tidigare socialdemokratisk finansminister och arkitekten bakom den danska modellen och Centerpartiets partiledare Maud Olofsson på detta tema.

I sin skrift The Danish Model - a European success story skriver Mogens Lykketoft om varför Danmark har blivit en förebild inte bara för europeiska länder utan också på en global arena. Här förklarar han betydelsen och vikten av att ha såväl flexibilitet som trygghet för att skapa en dynamisk arbetsmarknad, vilket han inititierade 1993 då han blev finansminister. Men det är inte bara politiken som ska göra och avgöra, för att nå en nödvändig förändring krävs konsensus bland parterna.

För att skapa ett samhälle med mindre klyftor, ökade inkomster och en god välfärd krävs det att fler kommer i jobb, menar Lykketoft. Det kan inte skrivas mycket tydligare.

För att få en duktig och kunskapsintensiv skola, en tillgänglig vård och god omsorg krävs det skattepengar. Det är alla vi som betalar skatt som gemensamt finansierar dessa verksamheter och egentligen är det enkel matematik. För att få in fler skattekronor behöver vi fler som jobbar och betalar skatt. För att få fler som jobbar behöver vi fler som anställer. Fler företag ger fler jobb som ger en bättre välfärd. Detta samband borde vara helt självklart.

Därför borde det också vara helt självklart att diskutera HUR vi skapar just fler jobb och hur vi kan lära av andra länders framgångsrecept. Danska flexicurity består av framför allt fyra komponenter:

1 En god arbetsrätt, där det är enkelt att anställa och säga upp men där det finns ett skydd mot godtyckliga uppsägningar.

2 Höga ersättningsnivåer i arbetslöshetsförsäkringen, men höga krav på att jobb som erbjuds ska tas oavsett bransch eller geografi.

3 En aktiv arbetsmarknadspolitik med fokus

på yrkes- och vidareutbildning.

4 En lärlingsutbildning som slussar ut unga människor i arbetslivet.

Det intressanta med det danska systemet är att rörligheten på arbetsmarknaden är stor, arbetslösheten låg och känslan av trygghet är högre bland danskarna än svenskarna. Den danska modellen saknar de inlåsningseffekter som den svenska modellen ibland lider av. Genom att vi i Sverige lär av den danska modellen kan det förändras samtidigt som fler unga får jobb.

Annie Johansson Riksdagsledamot (C),

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!

E-post

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Skriv ny kommentar Senaste inlagd av Cecilia 18 juni 2010 14:36 Sortera: Senaste överst

eller avbryt

Det finns andra modeller också!

Hej Annie! Den danska modellen är inte den enda modellen. Jag och många med mig vet att den danska modellen inte fungerar för just gruppen unga och nyutexaminerade och relativt nyutexaminerade unga akademiker.

Jag har förutom att söka jobb i Sverige också sökt jobb i Danmark eftersom jag "råkar" bo i Öresundsregionen. Men, inte ens i Danmark så släpps jag in på arbetsmarknaden någonstans.

Men, jag vet också att det finns många som har hittat jobb i Danmark, och det är bara att säga "grattis" till dem.

Det är uppenbart att varje individ har sin egen situation och när man som jag uppenbart är utsatt för en avancerad form av mobbningskampanj från alla håll, då inser jag att det är kört överallt för mig.

Men, jag är givetvis glad om den danska modellen kan rädda andra människor så de slipper gå igenom och leva med vad jag går igenom dag in och dag ut, månad in och månad ut, år in och år ut.

För de som redan är "utom all räddning" och som har blivit klassificerade som Persona Non Grata på den Svenska och den Europeiska arbetsmarknaden behövs helt andra lösningar. Jag hör varje dag från alltfler att jag är inte ensam om den situation jag sitter i. Nästan alla med liknande utbildningsbakgrund är i samma situation.

Jag tror av hela mitt hjärta att de av oss som har fått NEJ TACK överallt av alla arbetsgivare så är nog enda lösningen att bli "utköpta" av Sverige. Dvs, att dessa individer sitter ner tillsammans med representanter för Sverige och länder/nationer utanför EU för att
på så vis hitta andra vägar framåt för dessa "utstötta" människor.

Det kan tex ske i samverkan med tex arbetsgivare från Amerika, Kanada och Australien där vi är önskvärda, vilket vi inte är i Sverige eller EU idag.

Det handlar om att kraven på flera års arbetslivserfarenhet som är fallet i Sverige stänger dörrar för alltfler av de som utexamineras från våra universitet och högskolor, och då tror jag av hela mitt hjärta att de Entry Level Jobs som finns i Amerika, Kanada och Australien är den absolut bästa och enda möjligheten för dessa individer som redan förlorat allt eftersom de står helt oskyddade och helt utan hjälp eller stöd från vare sig Arbetsförmedlingen, de kompletterande aktörerna eller jobbcoacherna.

Man skulle kunna tänka sig ett riktat stöd så att dessa istället för att bli psykiskt nedbrutna och knäckta kan få möjlighet att marknadsföra sin kompetens på plats i länder/nationer där de är efterfrågade, vilket inte är fallet med EU idag. Det finns stor efterfrågan från olika typer av arbetsgivare överallt i Nordamerika. Låt oss ta denna chans, och låt oss ge de unga arbetslösa och utfrysta akademikerna en chans att komma på fötter igen och återfå människovärdet som tagits ifrån dem av Sverige.

Svara Anmäl

Släpp in framtiden

Unga, välutbildade och ambitiösa människor står utanför arbetsmarknaden på grund av ett allt för stelbent regelverk. Det är ohållbart. Dagens ungdomsgeneration är historiens bästa generation och svenska företag behöver deras kompetens. På www.slappinframtiden.se har 15 företagare samlats runt ett manifest med åtgärder.

Svara Anmäl

Nyheter

Fackanslutna svartlistas

Polska arbetare i Sverige som gått med i Byggnads och krävt avtalsenlig lön hotas av svartlistning.

Fler jobbar efter 65

En femtedel av de högutbildade fortsätter att arbeta efter 65 år. Merparten av dem är egna företagare.

Rätt att jobba längre

Alliansen vill förlänga rätten att arbeta kvar till 69 år. Befolkningens stigande ålder är ett av motiven.

Ensade regler mot ålderdiskriminering

Regeringens utredare Petra Lundh föreslår att förbudet mot åldersdiskriminering ska utvidgas till fler områden. Lagen görs enhetligare.

Valfrågan som drivs i smyg

Valfrågan som drivs i smyg

Riksdagspolitikerna hyllar officiellt den svenska modellen där parterna själva träffar kollektivavtal. Ändå är valrörelsen full av utspel - om arbetsrättslagstiftningen.

Propaganda arbetsmiljöproblem för brevbärarna

Propaganda arbetsmiljöproblem för brevbärarna

Valpropagandan vållar problem för brevbärarna. Elva brevbärare i Södertälje som inte delade ut Nationaldemokraternas propaganda direkt blev varnade av sin arbetsgivare.

Las i stöpsleven efter valet

Las i stöpsleven efter valet

Efter valet kommer en ny utredning om lagen om anställningsskydd, Las – oavsett vem som vinner. Det hävdar juristen och föreläsaren Tommy Iseskog som på onsdagen höll sin arbetsrättsliga nyhetspresentation inför 600 personer i Folkets hus. Talentum HR arrangerade.

Stå ut med valfläsk på klubbens anslagstavla

Stå ut med valfläsk på klubbens anslagstavla

På fackklubbarnas anslagstavlor kan det dyka upp valaffischer. Det bör arbetsgivaren inte låtsas om, enligt Teknikföretagen.

Delvis okej att valfiska

Tore Sigeman har utrett vad politiska aktivister får och inte får göra på arbetsplatsen.

Politikern som vill in

Politikern som vill in

Ronny Olander (s) vill få lagstadgad rätt att komma in på arbetsplatserna.

Hovrätten straffar inte regelbrott

Hovrätten anser att bara brott mot föreskrifter som Arbetsmiljöverket har utfärdat går att bestraffa. Detta är en ny tolkning som Riksåklagaren vill att Högsta domstolen ska pröva.

Nu grubblar parterna över domen

Nu grubblar parterna över domen

LO, TCO, SKL och Arbetsgivarverket tänker dissekera EU-beslutet.

Avtalsfriheten inskränks med ännu en EU-dom

EU-domstolens dom mot Tyskland från i somras är en fortsättning på Laval-problemet, menar LO-juristen Claes-Mikael Jonsson.

Regeringen på fortsatt kollisionskurs om visstidarna

Regeringen står på sig i striden med EU-kommissionen och TCO. Saken gäller de möjligheter som Las ger arbetsgivare att stapla visstidsanställningar. Riktningen förefaller att vara inställd på en uppgörelse i EU-domstolen.

”Avtalets regler för inhyrning duger inte”

”Avtalets regler för inhyrning duger inte”

Säg upp avtalet, kräver ett 30 klubbordförande på olika lager i ett protestbrev till Handels förbundsstyrelse. De är främst missnöjda med hur den så kallade bemanningsfrågan löstes. 1 kommentar

LO-satsning för utstationerade

LO blåser till strid mot den lönepress som den fria rörlighetens tillämpning i Sverige har lett till. I en rapport kritiseras lagen om offentlig upphandling. LO har granskat villkoren i tre statliga, lönepressade, infrastrukturprojekt med stor andel utländska arbetare.

Transport manar motpart till revolution

"Kasta ut dem genom fönstret."

HD överprövar inte Laval-domen

Tore Sigeman: Låt staten betala.

Högsta domstolen avslog fackens resningsansökan den 6 juli. Nu när Lavalmålet slutligen är avgjort, föreslår professor Tore Sigeman att staten som medansvarig betalar det utdömda skadeståndet.

Dan Holke: ”Det betyder inte att AD dömt rätt”

– Vi är förstås besvikna över Högsta domstolens avslag, men vi visste att det är väldigt svårt att få resning, säger Dan Holke, chef för LO-TCO rättsskydd.

Granskningsavgifterna till tingsrätten

Centrum för rättvisa går vidare med trädgårdsarbetarnas krav på återbetalning av granskningsavgifterna. I juni lämnades en stämning mot Kommunal och SLA in vid Helsingborgs tingsrätt.

Utförsäkrade: två procent i jobb

Efter den omskrivna chocken vid årsskiftet då de utförsäkrade överfördes till Arbetsförmedlingens program en masse, har systemets in- och utflöden nu börjat komma i balans. Men liksom tidigare är det få som går till vanligt arbete. Andelen är runt 2 procent av dem som lämnar arbetslivsintroduktionen.

"Stäm Aftonbladet, Littorin"

"Stäm Aftonbladet, Littorin"

Gudrun Schyman uppmanar Sven Otto Littorin att slita tvist med Aftonbladet för kränkande publicering.

Semester - krångligare än du tror

Semester - krångligare än du tror

Lag & Avtal benar ut de alla nya regler - och krångligheter.

En orgie i planering

Månader av planering bakom bakom stunden i hängmattan. Jurister kallar lagen rekordsvår inom arbetsrätten - trots ny förenklad version.

Ny AD-domare utsedd

Besked i dag. Hon blir Inga Åkerlunds efterträdare.

Israelblockad inledd

Israelblockad inledd

Igång sedan midnatt. "Ett dussintal containrar" redan stoppade.

Sveriges Hamnar avvaktar

Nytt varsel inte lika uppenbart rättsstridigt som det ursprungliga, anser arbetsgivarorganisationen.

Blockad ses som strejk

- Det är en politisk strejk, inte en facklig stridsåtgärd, säger Per Helgesson.

Nytt strejkvarsel

Nytt strejkvarsel

Fastighets och Seko redo att ta ut personalen vid 12 arbetsplatser i konflikt.

Skönhetsopererad nekas sjuklön

En kvinnlig sjöman som opererade sina bröst blev sedan sjukskriven. Rederiet nekade henne sjuklön. Nu får Arbetsdomstolen avgöra om hon hade rätt till det.

Arbetsmiljökrav i flygkonflikten

I går strejkade piloterna på grund av ”bemanningsfrågan”. Avia Express måste riskbedöma uppsagda piloter, kräver Arbetsmiljöverket. I dag torsdag förhandlar Flygarbetsgivarna och Svensk Pilotförening igen.

IF Metall anser att det gjorde sitt bästa för mobbad

- Frågan var preskriberad. Det hade gått två år och vi hade ingen möjlighet att stämma i Arbetsdomstolen, säger Anders Ferbe på IF Metall.

Byggnads blockadvarslar

Byggnads varslade i går, på tisdagen, bolaget Byggpartner 5 B om blockad. Förbundet har under en längre tid förgäves försökt få teckna kollektivavtal med företaget.

Enklare ledighetslagar får vänta

De arbetsrättsliga ledighetslagarna skulle ha minskat från åtta till fem stycken den 1 augusti var det tänkt. Men regeringen lägger inte fram någon proposition före sommaren.

Transport neutralt till Israelblockad

Transports medlemmar kommer att hålla sig neutrala till Hamnarbetarförbundets blockad mot israeliskt gods.

Skyddskommittén kan samordnas med MBL

Skyddskommittén kan samordnas med MBL

Regeringen hoppas att reformen ska kombinera utökat medinflytande med mindre byråkrati.

Israelblockaden uppskjuten

Hamnarbetarförbundet ändrar sitt varsel om blockad mot israeliska fartyg. Anledningen är Sveriges Hamnars svar på varslet.

EU gav Jämo möjligheter -
som hon skickligt använde

EU gav Jämo möjligheter - 
som hon skickligt använde

Vi fick en mer långtgående jämställdhetslag än till och med vad EUs regler förespråkade. Tack vare att Jämo Lena Svenaeus aktivt utnyttjade skillnaden mellan EUs lag och den svenska, enligt en doktorsavhandling i statsvetenskap som läggs fram i dag, fredag.

ILO granskar Lavallagen

ILO:s expertkommitté har tidigare riktat kritik mot brittisk tillämpning av utstationeringsdirektivet. I ett fall som rörde de brittiska pilotfacket, hävdade ILO att föreningsrätten kränkts. LO driver nu ILO-spåret vidare. Man vill att ILO ska granska den svenska Lavallagen.

Premiär för Lag & Avtal LAS-kurs

Med Lag & Avtals webbkurs bestämmer du själv när du vill gå din kurs.

Personalfrågor direkt

Personalfrågor direkt

Talentum HR:s direktlinje till våra experter. Ring 0900-202 20 20 och betala per minut.

Till Personalfrågor direkt

Registrera dig och få vårt kostnadsfria nyhetsbrev!
E-post

Du missar väl inte ditt HR-verktyg?

Med Lag & Avtal får du praktisk hjälp i det dagliga arbetet med dina medarbetare. Verktyget ingår i din tidningsprenumeration. Skaffa ditt lösenord här.

Framtidens arbetsrätt  bör byggas på fakta

Framtidens arbetsrätt
bör byggas på fakta

Ingemar Hamskär, Stig Gustafsson