De tre förarna hade haft tidsbegränsade behovsanställningar. Två hade kört buss och den tredje färdtjänst och sjukresor. När de fyllde 70 fick de veta att de inte skulle få några fler anställningar.
Diskrimineringsombudsmannen stämde busföretaget och krävde att de tre skulle få ersättning för att de hade diskriminerats på grund av sin ålder.
Arbetsdomstolen håller med DO om att åldersgränsen missgynnat förarna på ett olagligt sätt. Domstolen anser att den generella åldersgränsen inte ökar trafiksäkerheten. Det finns ingen övre åldersgräns för yrkestrafik, varken i svenska regler eller i internationella regler, skriver domstolen.
Kommentarer
Välkommen att säga din mening på Lag & Avtal.
Principen för våra regler är enkel: visa respekt för de personer vi skriver om och andra läsare som kommenterar artiklarna. Alla kommentarer modereras efter publiceringen av Lag & Avtal eller av oss anlitad personal.