Nyheter
Anna Middelman kan bli ny ordförande i AD

KARRIÄR. Sex personer har anmält intresse för att bli ordförande i Arbetsdomstolen.En av dem är Arbetsfömedlingens rättschef Anna Middelman.
Anna Middelman, rättschef på Arbetsförmedlingen, är en av sex personer som vill bli ordörande i Arbetsdomstolen. Anna Middelman har också varit särskild utredare för utredningen om våld och trakasserier i arbetslivet. Hon är även ledamot i Arbetsdomstolen.
Det var tidigare i våras som det stod klart att Jonas Malmberg blir justitieråd i Högsta domstolen och lämnar tjänsten som ordförande i Arbetsdomstolen.
Domarnämnden har nu en lista på sex personer som anmält intresse att ta över efter Jonas Malmberg. Förutom Anna Middelman är det fölljande personer
- Lars Dirke, hovrättslagman
- Catharina Nordlander, rättschef på arbetsmarknadsdepartementet.
- Susanne Södersten, chefsrådman
- Håkan Lundquist, rådman
- Jens Tillqvist, advokat och delägare på Cederquist.
Jonas Malmberg tillträder som justitieråd den 1 maj.
Arbetsdomstolen har fyra ordförande som också är anställda av domstolen. Ordförandena utses av regeringen. Domarnämnden sköter rekrytering och urval av kandidater.