Nyheter
Byggbranschen mest jämställd
Bygg är den mest jämställda branschen när det gäller andelen kvinnliga chefer, visar nya siffror från Statistiska centralbyrån, SCB.
Enligt SCB var andelen kvinnliga chefer lägre än andelen kvinnor bland anställda i samtliga branscher i Sverige 2007. Störst obalans i könsfördelningen bland chefer fanns inom utbildning och forskning där kvinnorna utgjorde 74 procent av de anställda, jämfört med 55 procent av cheferna. Minst obalans hade byggbranschen där andelen kvinnliga chefer var nästan lika stor som andelen kvinnliga anställda, även om endast åtta procent av de anställda i branschen var kvinnor.
Men andelen kvinnor i chefsposition har ökat med två procentenheter i Sverige sedan 2002. Männen var dock fortfarande kraftigt överrepresenterade 2007, då de hade hela 71 procent av chefsposterna. Bara fem av chefsyrkena hade en någorlunda balanserad könsfördelning, bland annat personalchefer, reklam- och PR-chefer och ekonomichefer samt administrativa chefer. Övriga 22 chefsyrken dominerades av män. Bland anställda verkställande direktörer och verksamhetschefer var nio av tio män.
Enligt SBC:s statistik finns en jämnare könsfördelning bland chefer i de yngre åldersgrupperna. Skillnaden i andelen manliga chefer jämfört med andelen kvinnliga minskade mellan 2002 och 2007 för alla åldersgrupper. Fördelningen var dock betydligt jämnare i de yngre åldersgrupperna. Men bland 124 100 nytillträdda chefer sedan 2002 var endast var tredje en kvinna. Manliga chefers dominans är minst i statlig sektor där könsfördelningen bland anställda nästan var jämn samtidigt som "bara" 62 procent av cheferna var män. I privat sektor var 77 procent av cheferna och 62 procent av de anställda män.
46 procent av landstingets chefer var män, jämfört med 19 procent av de anställda, vilket innebär att andelen manliga chefer var mer än dubbelt så stor jämfört med deras andel bland anställda.
Även i kommunal sektor var andelen män i chefsposition nästan dubbelt så stor jämfört med andelen anställda män. Där var 20 procent av de anställda och 37 procent av cheferna män.