Avtalsrörelsen

GS strejkvarslar - kräver kollektivavtal

GS avtalssekreterare Tommy Andersson Foto: GS

Allt grafiskt arbete vid Strålfors AB och Strålfors Svenska AB läggs ned den 8 februari klockan 13.00 om inte parterna dessförinnan kommer överens om ett nytt kollektivavtal.

Publicerad

Strålforsbolagen har sagt upp kollektivavtalet med GS-facket till den 1 februari 2012. Efter det har parterna haft två förhandlingstillfällen utan att komma överens.

GS vill reglera villkoren för bolagens cirka 500 anställda, de allra flesta medlemmar i förbundet. Strålforsbolagen ser sig om efter andra organisationer att teckna avtal med.

- GS accepterar inte en strategi som innebär att olika fackförbund ställs mot varandra och där arbetsgivarens syfte är att välja det för bolaget gynnsammaste kollektivavtalet. Det leder till försämringar för våra medlemmar och osund konkurrens mellan de grafiska företagen i Sverige, säger GS avtalssekreterare Tommy Andersson i ett pressmeddelande.

Den varslade strejken omfattar Strålforsbolagen i Ljungby, Tomteboda i Stockholm, Tandsbyn och Sundsvall.