Nyheter
Guldklockan: Eva Nikell på DO

Hon är utredare på Diskrimineringsombudsmannen,
– En ombudsman för mänskliga rättigheter hanterar viktiga samhällsområden där jag som enskild anställd också kan vara med och vara drivande i demokratiutvecklingen.
– Helheten, egentligen. Men om jag måste välja ut något speciellt så var det ett stort EU-projekt jag ledde för några år sedan som hette Vägar till rättigheter. Det var väldigt inspirerande och intressant.
– Jätteviktigt. I den rollen kan du vara med och påverka och förändra både arbetsmiljö, rutiner och utvecklingsmöjligheter. I dag handlar fackligt arbete i väldigt hög grad om organisationsutveckling och inte bara om enskildas mer konkreta rättigheter.
– Jag skulle tro att jag i hög grad kommer att vara ideellt engagerad i liknande frågor, men jag är också aktiv i kulturlivet.