domsreferat

Hamnarbetarförbundet fick inte inleda blockad

Det skulle inte ha varit en lovlig konfliktåtgärd att stoppa krigsmaterial till Israel från hamnar i Sverige, slog Arbetsdomstolen fast. På bilden hamnen i Helsingborg.

Hamnarbetarförbundets kunde inte visa att den tänkta blockaden av allt krigsmateriel på väg till och från Israel var lovlig. Därför avslog Arbetsdomstolen förbundets begäran om ett tillfälligt beslut att få genomföra blockaden.  

Publicerad Senast uppdaterad

Svenska Hamnarbetarförbundet hade stämt Sveriges Hamnar i tvist om stridsåtgärds lovlighet. Förbundet yrkade att Arbetsdomstolen skulle fastställa förbundets stridsåtgärder som lovliga och interimistiskt förklara att förbundet var rättsligt oförhindrat att vidta blockaden till dess målet slutligen avgörs.

Läs hela artikeln

Prenumerera på Lag & Avtal idag


Ditt val av tidningen, låsta artiklar på hemsidan och
e-tidningen på webben eller i appen.


Fortsätt →