Sofie Malmkvist är ny förbundsjurist på LO-TCO Rättsskydd. Hon kommer senast från Södertörns tingsrätt, där hon gjorde sin notarietjänstgöring. Dessförinnan arbetade hon som förbundsjurist på Unionen.
Marie Arrefeldt är ny förhandlingschef på Juseks privata förhandlingsavdelning. Hon kommer närmast från tjänsten som biträdande förhandlingschef på förbundets privata förhandlingsavdelning. Tidigare har hon arbetat på Sveriges Ingenjörer som ansvarig ombudsman för teknikavtalet. Hon har även arbetat på Sif.
Helena Pepa blir ny förbundsdirektör för Fysioterapeuternas förbund. Hon tillträder tjänsten 1 augusti. Hon är fysioterapeut med en magisterexamen från Karolinska institutet och en specialistexamen i neurologisk rehabilitering.
Malin Sjunnebo är anställd på en ny tjänst som förbundsjurist på Akademikerförbundet SSR. Hon kommer närmast från jobbet som förbundsjurist på Unionen och har tidigare arbetat som förbundsjurist på Vision.
Fredrik Bergman är ny chefsjurist för Centrum för rättvisa från och med början på mars. Han var tidigare hovrättsassessor i Svea hovrätt och har en examen i konstitutionell rätt från Harvard Law School. Fredrik Bergman är sedan tidigare ledamot i Centrum för rättvisas juristråd.