Nyheter
Två alkoholutslag fällde pilot

Två gånger ertappades piloten med att vara alkoholpåverkad i tjänsten. Därmed var det rätt att återkalla hans flygcertifikat, fastslår förvaltningsrätten enligt Östgöta Correspondenten.
Annons
Första gången var 2002. Innan en flygning från Arlanda upptäcktes att mannen var påverkad. Han visade sig ha knappt en promille alkohol i blodet. Flygcertifikat återkallades. Efter omfattande rehabilitering återfick han det.
Nästa tillfälle inföll 2016. Han satt påverkad i cockpit men lyfte aldrig med planet. Nu låg alkoholhalten på 0,42 promille.
Läs mer: Rehabiliteringsfall i AD
I fjol återkallade Transportstyrelsen ånyo flygcertifikatet med motiveringen att risken för återfall är stor. Piloten överklagade beslutet till förvaltningsrätten i Linköping. I sitt avslag skriver rätten att piloten har äventyrat säkerheten för passagerare och flygpersonal.