Nyheter
Unionens syn på krisavtal kvarstår
Unionens Niklas Hjert vill inte föregripa förbundets svaromål på dagens stämningsansökan i Arbetsdomstolen. Grundsynen att man inte räddar företag genom att försämra de anställdas villkor kvarstår.
Unionens förhandlingschef Niklas Hjert vill inte redan nu kommentera den stämningsansökan som Teknikarbetsgivarna, Industri- och kemigruppen samt Stål- och metallarbetsgivareförbundet inkom med till Arbetsdomstolen tidigare idag.
- Men i frågan om man kan rädda företag genom att försämra de anställdas villkor kvarstår vår syn att det inte är en bra idé, säger han.
Det ska dock inte tolkas som att Unionen ställer sig kallsinnigt till företagens försök att överleva i en besvärlig tid, menar Niklas Hjert. Förbundet och dess medlemmar hjälper till med att hitta olika lösningar - inom ramen för de centrala kollektivavtalen.
- Våra medlemmar är väldigt villiga att hjälpa till, säger Niklas Hjert.
Han exemplifierar med det lokala avtalet inom Volvo PV där man skjuter på löneökningarna och erbjuder frivillig tjänstledighet med motsvarande lönesänkning. Det finns också medlemmar i Unionen som avstått från bonus, vilket inte strider mot det centrala avtalet.
Niklas Hjert har inte fått på sitt bord något exempel på någon medlem som träffat avtalsstridiga överenskommelser. Hur förbundet skulle agera då vill han inte spekulera om.