Tidningen

Robotar låter som en miljöpartistisk dröm

Maria Eriksson, liberal frilansskribent och chefredaktör för Svensk Tidskrift. Tidigare ledarskribent i Svenska Dagbladet.

KRÖNIKA. Det har pratats en del under våren om att maskiner kommer att ta över allt fler arbetsuppgifter. Maskinerna tar över, hette just ett temanummer av Axess Magasin i april. The Economist kallade sitt temanummer i mars för Rise of the Robots.

Publicerad

Den främsta anledningen till att så många just nu pratar om robotar är att boken The Second Machine Age av de amerikanska forskarna Erik Brynjolfsson och Andrew McAfee utkom i början av året. Brynjolfsson och McAfee menar att vi står inför en utveckling där maskinernas utveckling kommer att få lika stora konsekvenser för våra liv som den industriella revolutionen.

Läs hela artikeln

Prenumerera på Lag & Avtal idag


Ditt val av tidningen, låsta artiklar på hemsidan och
e-tidningen på webben eller i appen.


Fortsätt →